آداب سفر در اسلام

آداب سـفر

 

ß  آنچه ذیلاً از نظر خوانندگان عزیز میگذرد تنها گوشهای از آداب سفر است که بعضی جنبه اخلاقی دارد و بعضی دیگر هم کارهایی است که جنبه عملی دارد و خوب است مسافر آنها را رعایت کند تا هم از اجر معنوی برخوردار گردد و هم سفری خوش همراه با سلامتی داشته باشد . ( ان شاءالله )

1-     صدقه : سفر خود را با صدقه آغاز کنید . در روایتی از امام صادق علیه السلام آمده است : (( صدقه بده و هر روزی که خواستی سفر کن )) . لذا اگر در بعضی روایات اشاره به نحس بودن بعضی ایام و روزها در سفر شده { چنانچه نحوست ایام را بپذیریم } با صدقه دادن نحسی برطرف خواهد شد ، ( ان شاء الله ) . همچنین سفارش شده صدقه  در ابتدای روز داده شود که در این صورت خدای متعال نحسی آن روز را از او دفع خواهد کرد . هرگاه در بین سفر احساس دلهره در شما دست داد مجدداً صدقه بدهید و با توکل به خدای متعال به سفرتان ادامه دهید . در بین سفر هم در حد امکان صدقه بده  .

ß تذکر : صدقهایکه روزانه میدهید چون به عنوان عمل مستحبی روزانه انجام میشود،در صورتیکه درآن روز آماده سفر شدهاید صدقهای جداگانه به نیت خصوص سفر پرداخت نمایید .

2-   در هنگام سوار شدن بر مرکب (( بسم الله الرحمن الرحیم )) بگویید . گفتن هفت مرتبه سبحان الله ، هفت مرتبه الحمدلله و هفت مرتبه لا اله الا الله در هنگام سوار شدن . هر گاه به پلی رسیدی ، (( بسم الله )) بگو و از روی آن گذر کن .

3-   قبل از حرکت غسل کن و اهل و عیال خود را جمع کن و دو رکعت نماز بخوان و از خدای متعال خیر خود و خانوادهات را بخواه و سپس آیه الکرسی بخوان و حمد و ثنای خدای متعال را بجای آور و بر محمد وآلش صلوات بفرست .

4-   خواندن آیهالکرسی ، سوره های حمد ، قدر ، توحید ، فلقوناس و همچنین گفتن ذکر تسبیحات حضرت فاطمهزهرا  سلام الله علیها با این توضیحات : هنگام سفر ، قبل از حرکت بر درب خانهات رو به مسیری که میروی بایست و ذکر تسبیحات حضرت فاطمه زهرا  سلام الله علیها را بگو و سوره حمد و آیه الکرسی را از سه جانب (پیش رو ، ‌سمت راست و سمت چپ) بخوان . همچنین قبل از حرکت یازده مرتبه سوره توحید و یک مرتبه سوه قدر ، فلق و ناس را بخوان . خواندن سوره قدر در هنگام سوار شدن بر مرکب { به طور کلی خواندن  سوره قدر به هنگام سفر و همچنین هنگام خروج از منزل  سفارش شده است }‌ . خواندن سوره توحید به این کیفیت هم وارد شده که قبل از حرکت سه مرتبه طرف پیش رو ، سه مرتبه به طرف پشت سر ، سه مرتبه به سمت راست و سه مرتبه به سمت چپ و یک مرتبه سرت را به سمت آسمان بگیر و بخوان و یک مرتبه هم سرت را به پایین بگیر و بخوان .  خواندن آیه الکرسی و گفتن تسبیح حضرت فاطمه زهرا   سلام الله علیها قبل از خواب در سفر (هرشب).

5-   به هنگام خروج از خانه { چه در سفر و چه در حضر } این دعا را بخوان (( بسم الله آمنت بالله توکلت علی الله ماشاء الله لاحول و لا قوه الا بالله ))

6-   هنگامی که به سوی بلندی و سربالایی میروی ذکر (( الله اکبر )) و (( لا اله الا الله )) را بگو و آنگاه که به سوی سراشیبی و سرازیری میروی ذکر (( سبحان الله )) را بگو .

7-   در طول سفر از  خدای متعال بخواه که خود و همراهانت را حفظ کند و همچنین سلامتی خود و سالم ماندن آنچه از وسایل به  همراه خود داری را از خدای متعال بخواه . (این دعا سبب میشود علاوه بر اینکه خود شخص سالم و محفوظ بماند آنچه همراه اوست هم سالم و محفوظ بماند. )

8-     هر گاه وقت نماز فرا رسید به خاطر هیچ چیز آن را به تأخیر مینداز و نماز را در اول وقت به جماعت بخوان حتی در سخت ترین شرایط .

9-     تا میتوانی در حال سواره از کتاب خدا ( قرآن ) قرائت کن و تا میتوانی تسبیح خدا گوی و در حال فراغت دعا کن .

10-در جایی که برای استراحت می ایستی دو رکعت نماز بخوان و در هنگام حرکت از آن مکان هم دو رکعت نماز بخوان و با آن زمینی که در آن بودی خداحافظی کن و بر آن و ساکنان آن سلام کن { به طور کلی یکی از سفارشات در سفر آن است که زیاد نماز بخوانی }

11-  به همراه داشتن قدری از تربت امام حسین  علیه السلام 

12-  به همراه داشتن و یا در دست داشتن انگشتر عقیق و‌ فیروزه ، خصوصاً عقیق زرد خیلی سفارش شده .

13-  به همراه داشتن وسیلهای برای جهت یابی قبله

14-  به همراه داشتن وسایل دفاعی ( بستگی به نوع سفر و منطقه سفر از جهت امنیت و یا عدم امنیت دارد. )

15-به همراه داشتن لوازم ضروری مانند : خیمه (چادر ) ،  نخ و سوزن ،‌ مسواک ، طناب ، دارو و .... ( به طور کلی لوازم و وسائل شخصی و بهداشتی )

16-   نفقه و زاد و توشه خود را حفظ کن و در جای محکم و مطمئن بگذار.

17-  در سفرهای طولانی که با پیاده روی صورت میگیرد برای اینکه کمتر خسته شوی ، کمر و شکم خود را ببند . (‌مثلاً با پارچه یا شال )‌

18-  سعی کن تنهایی به سفر نروی و حداقل یک همراه داشته باشی . ( در روایات از تنهایی به سفر رفتن نهی شده است . )

/ 1 نظر / 83 بازدید
bikhaneman

سلام خوبی ؟ نگفتی مطبتون کجاست ویزیت چنده ؟ ضمنا به مامانت بگو برات اسفند دود کنه تا کم کم راه بیفتی اگه وقت کردی پیشنهاد میکنم برو تو وادی شعر و ادبیات و اینجود حدفا واسه تازه کارا خوراک خوبیه . به وبلاگهای مشابه سر بزن الگوهای قشنگ قشنگ زیاده اینم ببینی خوبه : www.amiraligol.blogfa.com اونم تازه کاره طفلکی یکسالشه .....