نکاتی در مورد استفاده از ترد میل

همه ما از محاسن وفواید پیاده روی و دویدن آگاه هستیم.پرداختن به این رزشهای مفید وساده بهترین ره برای گرم کردن بدن قبل از انجام حرکات ورزشی دیگر مانند ایروبیک .بدن سازی. ورزشهای گروهی و...است.با داشتن ابزار ورزشی تردمیل شما میتوانید بدون ترک کردن محیط راحت خانه به بهترین و کم خطر ترین ورزش بپردازید.

هرچند دستگاههای متعدد ورزشی در بازار موجود است اما برای سوزاندن کالری.رکن اصلی کاهش وزن و حفظ تناسب اندام هیچیک از دستگاهها مانند تردمیل عملی و مناسب برای همه نیست.

البته اینها تنها دلایل مفید بودن تردمیل نیست .خروج از منزل به قصد پیاده روی یا رفتن به باشگاه برای افرادی که در شرایط خاص جسمانی از قبیل فشار خون بالا .درد ناحیه پشت یا پوکی استخوان قراردارند جذابیت چندانی ندارد.اما تردمیل میتواند برای هر شیوه زندگی مناسب باشد و شما میتوانید تصمیم بگیرید که کی و تا چه زمانی میل دارید که ورزش کنید.این قابلیت هماهنگ شدن با برنامه روزانه مزیت بزرگی است زیرا با وجود اینکه میدانیم سلامت و تناسب اندام تا جه حد اهمیت دارد اما هرچه مشغولیتهای بیشتری پیدا میکنیم بیشتر از سلامت خود غافل میشویم.

چه کسانی نمیتوانند از تردمیل استفاده کنند؟                         

تنها افرادی که مشکلات استخوانی یا مفصلی ذارند نمیتوانند از آن بهره مند گردنددیگر افراد حتی آنهاییکه از مشکلات قلبی رنج میبرند نیز میتوانند از آن استفاده کنندالبته شدت و سرعت بایستی طبق نظر پزشک معالج باشد .این دستگاه برای افرادی که دچار سکته عف عضلانی شده اند نیز مناسب میباشد.

ورزش با تردمیل بهترین روش کم کردن وزن و کاستن از چربیهاست.اگر مبتدی هستید بهتر است ابتدا با پیاده روی شروع کنید و سپس شروع به دویدن و افزایش سرعت کنید.

میتوانی 15 دقیقه صبح و 20 دقیقه قبل از ناهار ورزش کنید و 10 دقیقه هم قبل از شام پیاده روی سریع داشته باشید.با شکستن زمانها به مدت کوتاه تر میتوانید همان کالری مورد نظر را با خستگی کمتر بسوزانید.

بهترین برنامه ورزشی با تردمیل این است که مثل مسواک زدن به صورت یک عادت روزانه از آن استفاده کنید.در صورتی که این کار را هر روز به طور منظم انچام دهید سوخت و ساز بدن شما افزایش پیدا کرده و برای سوختن چربیها موثر تر عمل میکند.

مهمترین دلیل انتخاب این دستگاه استفاده از آن در تمامی شرایط آب و هوایی و در تمامی زمانهای در دسترس است.دلیل دیگری که برای خانمها بسیار مهم است اینکه آنها میتوانند در کنار فرزندان و رسیدگی به امور منزل یا حتی هنگام تماشای تلویزیون به ورزش نیز بپردازند.در ضمن نیاز به هیچگونه آمادگی قبلی نیست.

امروزه تردمیلهای مدرن برنامه های متنوعی از قبیل تغییر شیب دستگاه و سرعت آن انجام میدهند عملکرد ویزه دیگر این دستگاهها این است که سرعت و شیب را با توجه به ضربان قلب ثبت شده شما کم و زیاد کرده تا به سیستم قلبی فشار وارد نگردد.

آیا تردمیل بخریم؟

شاید شما کاریکاتورها و لطیفه هایی را که در باره خرید و عدم استفاده ازوسایل ورزشی ساخته شده است را دیده یا شنیده باشید . در این لطیفه ها از تبدیل شدن تردمیل به یکی از وسایل تزیین خانه داستانهایی نقل شده است .بهترین روش جلوگیری از این اتفاق آزمودن آن است.

اگر باشگاهی در نزدیکی منزل یا محل کارتان وجود دارد چند جلسه برای استفاده از آیا واقعا استفاده از آن برایتان مفید است یا خیر.

شاید تصمیم بگیرید که برای استفاده از آن به باشگاه بروید اما در صورت انتخاب شما

استواری و استحکام شرط مهمی در انتخاب تردمیل است اینکه دستگاه آنقدر سنگین باشد که با افزایش سرعت حالتی مانند لنگ زدن یا تکان خوردن و عدم تعادل نداشته باشد.

در منزل لازم است نکاتی مود توجه قرار گیرد.:

داشتن محل مناسب از نظر تهویه و کف سازی محکم یکی از ملزومات میباشد.

تردمیل مانند اتومبیل بایستی مجهز به سیستم جذب ضربه باشد .اگر سطح متحرک دستگاه تردمیل هنگام راه رفتن یا دویدن شما بیش از حد بالا یا پایین بپرد یا بیش از حد سخت و غیر قابل انعطاف باشد مفاصل شما بیش از انکه تقویت شود صدمه خواهند دید.ویژگی تردمیل این است که برخلاف آسفالت خیابان از جنسی است که باعث جلوگیری از آسیب به پا میشود.

بعضی از انواع تردمیل در صورتی که یک میران حداقل وزن برروی نوار چرخان آن وجود نداشته باشد حرکت نمی کنند که این ویژگی بخصوص برای خانواده هایی که فرزند کم سن و سال دارند و میتوانند با روشن نمودن دستگاه و پرتاب شدن آسیب ببینند بسیار مناسب است.

بهر حال با این دستگاه میتوانی پیاده روی کنی بدون اینکه پیاده روی کنی یا بدوی بدون اینکه بدوی.

ماندانا شکرچیان

کارشناس ارشد تربیت بدنی

 

چهارشنبه 17 تیر 1388   10:45 ب.ظ

- کارکردن با ترد میل

کار کردن با تردمیل بسیار راحت و آسان است، و ما در اینجا نکات مهمی در رابطه با ویژگی های مختلف تردمیل ذکر کرده ایم:

1. موتور، تسمه، چارچوب، نوار
تردمیل شما باید موتوری آرام، نرم و بی صدا داشته باشد که قدرت آن به 1.5 اسب بخار برسد. اگر از دستگاه بیشتر برای دویدن تا پیاده روی استفاده میشود، یا اینکه وزن یکی از استفاده کننده های بیشتر از 180 پوند باشد باید تردمیل این امکان راداشته باشد که قدرت آن را بتوان تا 2 یا 3 اسب بخار نیز بالا برد.
تسمه ی آن باید حتماً دولا و حداقل 17 اینچ عرض و 48 اینچ طول داشته باشد. باید به صورتی باشد که یک گام معمولی را پاسخ گو باشد و اگر گام های شما به طور معمول بلندتر هستند، چه بهتر که این اندازه ها نیز بیشتر باشد.چارچوب و فرم دستگاه هم می تواند از استیل و هم از آلومینیوم ساخته شود. استیل سنگین تر و محکم تر است اما ممکن است در طولانی مدت زنگ بزند. آلومینیوم سبک تر است اما زنگ نمی زند.نوار صفحه باید به صورتی باشد که راه رفتن بر روی آن راحت بوده و ضربه ی پای شمار ا نیز بتواند به خوبی جذب کند.
2. سرعت و شیب
5 مایل در ساعت سرعت مناسب برای پیاده روی است. اما اگر شما یک دونده هستید، تردمیلتان باید حداقل سرعتی برابر با 10 مایل در ساعت داشته باشد.شیب دستگاه باید بر روی _تنظیم شود، و یا حتی اگر واقعاً دوست دارید بر سرازیری پیاده روی کنید.
3. استحکام و امنیت
تردمیل هر چه محکم تر و ثابت تر باشد بهتر است. برای امنیت دستگاه هم دستگیره هایی در جلوی آن تعبیه شده است.
4. شاسی های کنترل، نمایشگر، و برنامه ها
تردمیل های دکمه فشاری بسیار بهتر هستند چون شما به راحتی در حین انجام ورزش، آن را تنظیم کنید. همچنین صفحه ی نمایشگر آنها بزرگ بوده که خواند سرعت، شیب، زمان و فاصله را برایتان آسان تر می کند. همچنین امکانات جالب دیگری از قبیل مانیتورهای ضربان قلب و نشانگر دیجیتالی برای میزان کالری سوزانده شده نیز در آنها وجود دارد.برنامه های آن نیز می توانند بسیار سودبخش باند اگر قصد داشته باشید که سرعت و شیب معمول خود را انتختاب کنید و به حافظه ی آن بسپارید تا ضربان قلبتان همیشه ثابت بماند. اما برخی افراد حوصله ی برنامه دادن به تردمیل را ندارند و از برنامه های معمول خود آن استفاده می کنند. انتخاب با شماست که کدام تردمیل را انتخاب کنید.
اگر هزینه ی خرید آن برایتان خیلی مهم است باید به سراغ تردمیل هایی که رویشان تخفیف خورده باشد بروید. حتی دستگاه های دست دوم هم بسیار خوب و ارزان تر است. اما بدی آنها این است که احتمالاً زمان گارانتی آنها تمام شده است.
بهترین تردمیل را برای خودتان انتخاب کنید
خرید بهترین تردمیل به این معناست که آنی را انتخاب کنید که برای شما بهترین باشد و بتواند پاسخ گوی نیازهای شما باشد. اطلاعات جدید و به روز در این مورد را میتوانید به راحتی بر روی اینترنت پیدا کنید و با همه ی انواع نمونه های تردمیل آشنا شوید. برای جستجو در اینترنت می توانم واژه های کلیدی را به شما معرفی کنم تا از این طریق راحت تر به اطلاعات موردنطر خود برسید:
Runner’s World, Treadmill Doctor, Consumer Reports, Treadmill Buyer’s Guide این اسامی نشریه های آنلاین در رابطه با تردمیل در اینترنت بود که به شما معرفی کردم. در این نشریه ها می توانید با مدل های مختلف تردمیل، از ارزانترین و ساده ترین نوع تا گرانترین و کامل ترین نوع آن آشنا شوید.
با استفاده از تردمیل می توانید در هر ساعت از شبانه روز، در منزل خودتان ورزش کنید و هیکلی متناسب داشته و سلامتی خود را نیز تضمین کنید. هیچ نیازی به مربی ورزش هم ندارید، چون طریقه ی راه رفتتن و دویدن را دیگر خودتان می دانید. همانطور که در بالا گفته شد می توانید از طریق اینترنت ابتدا با انواع و مدل های مختلف تردمیل آشنا شده و بعد دست به خرید بزنید. توجه کنید تا تردمیلی مناسب با نیازهای خودتان انتخاب کنید.

10 توصیه برای خرید تردمیل و دوچرخه ورزشی


برای آدم های گرفتار و برای آن هایی که به هر دلیل موجه یا ناموجهی دلشان نمی خواهد اول صبح یا آخر شب توی پارک ها بدوند یا پیاده روی کنند، تردمیل یک نعمت است; البته مشروط بر این که به فکر سلامت خودشان و احیانا به فکر کاهش وزن و تناسب اندام خودشان باشند. مشروط بر همین شرط مذکور، دوچرخه ورزشی هم می شود یک نعمت مدرن، که هم از کارآیی های تردمیل برخوردار است، هم جمع وجورتر است و جای کمتری را در منزل اشغال می کند. اگر می خواهید با اولین پولی که دستتان آمد، یک تردمیل یا یک دوچرخه ورزشی برای خودتان یا یکی از اعضای خانواده تان بخرید، توصیه می کنیم این مطلب را بخوانید بعد تردمیل یا دوچرخه ورزشی بخرید.


آشنایی با تردمیل
تردمیل یک وسیله ورزشی است که این روزها می توانید در بیشتر باشگاه های ورزشی، آن را در کنار سایر انواع دستگاه های ورزشی ببینید. تردمیل یک تسمه دارد که چرخش آن باعث به حرکت درآمدن صفحه این دستگاه می شود. به این ترتیب، شما می توانید روی آن راه بروید یا حتی بدوید. تردمیل ممکن است موتور داشته یا نداشته باشند. اگر نوع بدون موتور را انتخاب کرده باشید، در واقع، نیروی وزن و فشار پاهای شما است که باعث به حرکت درآوردن صفحه تردمیل می شود. این نوع تردمیل، دستگاهی سبک است و اگر هزینه مختصری برای خرید این دستگاه در نظر گرفته باشید، می توانید همین نوع را برای ورزش در منزل خودتان انتخاب کنید. اما نوع موتوردار تردمیل، تکنولوژی پیشرفته تری دارد و موتوری که در آن کار گذاشته شده است به کمک عضلات شما می آید و به این ترتیب، شرایط گوناگونی برای دویدن یا راه رفتن برای شما به وجود می آورد. در این دستگاه، موتور تردمیل است که باعث چرخش تسمه و حرکت صفحه تردمیل می شود. شما می توانید سرعت آن را به صورت شیب دار تنظیم کنید و حالتی را به وجود آورید مثل این که دارید در یک مسیر سربالایی راه می روید یا می دوید. این تردمیل ها معمولا یک مانیتور کامپیوتری دارند که با سیم های مخصوصی به بدن وصل می شوند و می توانند ضربان قلب را نشان دهند تا ورزشکار متوجه شود که آیا شدت حرکت هایش روی تردمیل کافی است و موجب کاهش وزنش می شود یا نه. اگر به صفحه مانیتور این تردمیل ها نگاه کنید، برنامه های از پیش تعیین شده ای را خواهید یافت که به کمک آن ها می توانید الگوی راه رفتن یا دویدن خودتان را روی تردمیل تنظیم کنید.

5 توصیه برای خرید تردمیل

قبل از این که برای خرید تردمیل به بازار بروید، لازم است اطلاعاتی را درباره این دستگاه به دست بیاورید تا بتوانید دقیقا همان نوعی را انتخاب کنید که مناسب نیازهای شما است:

1 ) هنگام خرید تردمیل، قبل از هر چیز دیگری به این موارد توجه کنید: جنس دستگاه، صفحه تردمیل، قدرت موتور، حداقل و حداکثر سرعت دستگاه، شیبی که می تواند ایجاد کند، وزنی که می تواند تحمل کند، حداکثر ساعاتی که می تواند بدون وقفه کار کند، میزان سروصدای موتور و امکانات جانبی.
2 ) اینترنت منبع مناسبی برای کسب اطلاعات جدید درباره تردمیل و سایر ابزار و وسایل ورزشی جدید است. شما می توانید چند مارک معتبر تردمیل را در نظر بگیرید و سری به سایت های کارخانجات تولید کننده این محصولات بزنید. هر یک از این شرکت ها معمولا قابلیت های دستگاه تولیدی خود را به طور کامل در این سایت توضیح داده اند و شما می توانید این قابلیت ها را با هم مقایسه کنید و تصمیم خودتان را بگیرید.
3 ) حتما حواستان به استحکام و امنیت دستگاهی که می خرید، باشد. تردمیل هر چقدر محکم تر و ثابت تر باشد، بهتر و مناسب تر است. برای امنیت دستگاه هم دستگیره هایی در جلوی آن تعبیه شده که می توانید هنگام پیاده روی یا دویدن روی تردمیل، دستتان را به آرامی به آن ها بگیرید. تردمیلی که هنگام دویدن روی آن احساس می کنید که صفحه اش دارد در زیر پایتان می لرزد، اصلا مناسب نیست.
4 ) اگر به نمایندگی های مجاز فروش تردمیل سری بزنید، معمولا به نفعتان تمام می شود; چون می توانید انواع مختلف این دستگاه را با هم و در کنار هم ببینید، آن ها را امتحان و با یکدیگر مقایسه کنید. در این نمایندگی های مجاز، هنگامی که مدل های جدیدتر تردمیل به وسیله شرکت سازنده تولید می شود و به فروشگاه می رسد، گاهی روی مدل های قدیمی تر، تخفیف های خوبی می خورد و به این ترتیب، می توانید یک تردمیل مناسب را با قیمت دلخواهتان پیدا کنید. از سوی دیگر در این مراکز، کارشناسانی حضور دارند که در انتخاب تردمیل مناسب به شما کمک می کنند. خرید از یک نمایندگی مجاز یک فایده دیگر نیز دارد و آن، دریافت یک گارانتی معتبر است که به واسطه آن، اگر ایرادی در دستگاهتان به وجود بیاید، می توانید از تعمیرکاران شرکت مربوطه بخواهید آن را برطرف کنند.
5 ) اگر تردمیل را برای منزلتان خریداری می کنید، پیشاپیش حواستان به این مساله باشد که آیا فضای کافی برای قرار دادن آن در منزلتان دارید یا نه. برای این منظور، می توانید ابعاد فضایی را که برای گذاشتن تردمیل در منزلتان در نظر گرفته اید، اندازه بزنید و از فروشنده بخواهید دستگاهی را به شما معرفی کند که با فضای منزلتان سازگار باشد. تردمیل را باید در جایی از منزلتان قرار بدهید که به اندازه کافی بزرگ باشد تا تمام قسمت های دستگاه روی زمین قرار بگیرد و روی زمین از ثبات کافی برخوردار باشد.


5 نکته برای حداکثر استفاده از تردمیل

ورزش کردن روی تردمیل، راه و رسمی دارد. برای این که درحین راه رفتن یا دویدن روی دستگاه، دچار آسیب های عضلانی اسکلتی نشوید، بهتر است همیشه به این 5 نکته توجه کنید:

1 ) اولین قدم، این است که بتوانید روی تردمیل، وضعیت بدنی مناسبی به خودتان بگیرید; یعنی سرتان را بالا بگیرید، عضلات گردنتان را کاملا شل کنید و آرام باشید و ترجیحا مستقیم به جلو نگاه کنید. اگر قرار است هنگام استفاده از تردمیل به تلویزیون نگاه کنید، این تلویزیون باید در ارتفاعی نصب شده باشد که شما مجبور نباشید گردنتان را برای مدت طولانی با زاویه نگه دارید.
2 ) دست هایتان را آرام آرام مشت کنید، البته نه تا حدی که دست هایتان کاملا منقبض شود. سعی کنید هنگامی که روی تردمیل راه می روید یا می دوید، بازوهایتان از کنار بدنتان به سمت جلو و عقب حرکت کنند و در واقع، یک جور حرکت آونگی داشته باشند.
3 ) توصیه می شود هنگام ورزش کردن، عضلات شکمتان را منقبض کنید.
4 ) راه رفتن روی تردمیل، نیاز به گام های خیلی کوتاه یا خیلی بلند ندارد. توصیه می شود روی تردمیل، همان طوری قدم بردارید که برایتان آسان و معمول است; نه خیلی کوتاه و نه خیلی بلند.
5 ) توصیه می شود روی نفس های خودتان تمرکز داشته باشید. سعی کنید به صورت طبیعی نفس بکشید و گهگاهی که می توانید، نفس عمیق بکشید.
آشنایی با دوچرخه های ورزشی
دوچرخه های ثابت ورزشی، نوعی دیگر از دستگاه های ورزشی به حساب می آیند که بیشتر باشگاه های ورزشی به آن مجهزند. شما می توانید یکی از این دوچرخه ها را نیز برای ورزش در منزل خریداری کنید. این دستگاه، هم جای کمی را اشغال می کند، هم ارزان تر است و هم به راحتی به شما امکان می دهد که در فضای کوچک آپارتمانتان دوچرخه سواری کنید. توجه به برخی نکات می تواند کمکتان کند که در خرید دوچرخه مورد نیازتان خطا نکنید.


توصیه های پزشکی در مورد تردمیل
موارد استفاده
? بیماران قلبی ریوی
بیماران قلبی و ریوی با ورزش های ملایم می توانند ظرفیت هوازی ریه های خود را زیاد کرده و بر قدرت ضربان قلب خود بیافزایند. در نتیجه توان هوازی آنها یعنی استقامت و تحمل فعالیت آنها افزایش می یابد.
? بیماران دیابتی
ورزش به بیماران دیابتی (نوع 2) کمک میکند که راحت تر قند خونشان را کنترل کنند؛ زیرا افزایش سوخت و ساز بدن در زمان ورزش باعث مصرف سریعتر قند خون میشود. در ضمن ورزش حساسیت سلول های بدن را نسبت به انسولین افزایش می دهد.
? کمردرد(با کاهش مدت زمان تمرین و افزایش تعداد تکرار آن)
افرادی که دچار کمردرد می باشند می توانند با کمک این دستگاه به ورزش بپردازند چون در تمرین با این دستگاه مهره های کمر بسیار کم حرکت میکنند. ولی باید مدت زمان تمرین را کم و دفعات آن را زیاد کرد.
? فشارخون
در بیمارانی که به هر علتی دچار ضایعه عروقی و فشار خون هستند، ورزش هایی مناسب می باشند که زیاد باعث تغییر فشار خون و تنگ و گشاد شدن عروق نمیشوند. بنابراین ورزش های ملایم منظم و روزانه نه تنها مشکلی ایجاد نمیکنند بلکه از پیشرفت بیماری جلوگیری کرده و به بهبودی آن کمک می کنند.
? تراکم استخوان
تمریناتی که در طی آنها به محور طولی استخوان ها فشار وارد می شود باعث افزایش استخوان سازی، جذب کلسیم از خون و افزایش تراکم استخوان می شوند.
? افزایش توان هوازی
ورزشهایی مثل پیاده روی ، دوچرخه سواری و ... باعث افزایش توان قلبی عروقی بدن و در نتیجه افزایش استقامت بدن میشود.
? پیشگیری از آرتروز
ورزش هایی که در طی انجام آنها نیروی ملایمی به صورت عمودی بطور متناوب به غضروف مفصلی زانو وارد میشود؛ از جمله راه رفتن و دویدن ملایم یا ورزش بادستگاه هایی نظیر تردمیل، استپر، اسکی ثابت و دوچرخه ثابت، باعث بهبود تغذیه غضروف مفصلی و پیشگیری از تخریب آن میشود. با توجه به این که تخریب غضروف مفصلی مهمترین عامل ایجاد آرتروز است، این ورزش ها باعث پیشگیری از آرتروز میشوند.
? کاهش کلسترول خون
در آزمایشات مختلفی که توسط دانشمندان مختلف صورت گرفته است، بیان شده است که: ورزش منظم روزانه باعث کاهش میزان کلسترول مضر و افزایش مقدار کلسترول مفید خون میشود.
? کاهش وزن
تمامی فعالیت های ورزشی باعث افزایش سوخت و ساز بدن شده و مصرف انرژی را در بدن افزایش می دهند. انرژی بدن از مولکولهایی به نام
ATP تامین میشود. افزایش مصرف انرژی بدن باعث تغییر منبع تولید ATP از قند های ساده به چربیها میشود. مصرف بیشتر از معمول چربیها باعث کوچک شدن بافتهای چربی بدن، کاهش وزن و تناسب اندام میشود.
موارد عدم استفاده
? درد مفاصل اندام تحتانی
درد در یک مفصل می تواند از عوامل مختلفی نشات گرفته باشد. از جمله؛ عوامل استخوانی، کپسولی، تاندونی و عضلانی و عوامل مربوط به رباط ها. در تمامی این موارد وارد آوردن فشار به مفصل و حرکت دادن آن باعث افزایش درد، التهاب و آسیب میشود.
? آرتروز زانو به ویزه در تردمیل های شیب دار
حرکاتی که مستلزم خم شدن و باز شدن های پشت سر هم زانو می باشند در کسانی که به آرتروز زانو مبتلا هستند موجب آسیب بیشتر به باقیمانده غضروف مفصلی و صفحه ی انتهایی استخوان های این مفاصل شده و التهابات موجود را افزایش میدهند. حال اگر این حرکات قدرتی باشند، فشار زیادی بر مفصل زانو وارد می کنند، ضررشان بیشتر است.
? مشکلات تعادلی
افرادی که دچار مشکلات تعادلی هستند نمی توانند سرعت حرکت خود را با سرعت دستگاه هماهنگ کنند و احتمال از دست دادن تعادل و آسیب دیدگی در آنها وجود دارد.
? اختلالات هوشیاری
افرادی که دچار مشکلات هوشیاری هستند ممکن است کنترل دستگاه را از دست بدهند و آسیب ببینند.

/ 0 نظر / 144 بازدید