امیرعلی گل پسر گل بابا
صفحات وبلاگ
نویسنده: علیرضا احسانی مقدم - ۱۳۸۸/٦/۸

بسم الله الرحمن الرحیم

 آداب سفر

،  پس از سفر و وظایف دیگران در حق مسافر

 

 

گردآوری و تنظیم : حجت الاسلام علی چراتیان


آداب سـفر

 

ß  آنچه ذیلاً از نظر خوانندگان عزیز میگذرد تنها گوشه ای از آداب سفر است که بعضی جنبه اخلاقی دارد و بعضی دیگر هم کارهایی است که جنبه عملی دارد و خوب است مسافر آنها را رعایت کند تا هم از اجر معنوی برخوردار گردد و هم سفری خوش همراه با سلامتی داشته باشد . ( ان شاءالله )

صدقه :


آداب سـفر

 

ß  آنچه ذیلاً از نظر خوانندگان عزیز میگذرد تنها گوشه ای از آداب سفر است که بعضی جنبه اخلاقی دارد و بعضی دیگر هم کارهایی است که جنبه عملی دارد و خوب است مسافر آنها را رعایت کند تا هم از اجر معنوی برخوردار گردد و هم سفری خوش همراه با سلامتی داشته باشد . ( ان شاءالله )

1-     صدقه : سفر خود را با صدقه آغاز کنید . در روایتی از امام صادق علیه السلام آمده است : (( صدقه بده و هر روزی که خواستی سفر کن )) . لذا اگر در بعضی روایات اشاره به نحس بودن بعضی ایام و روزها در سفر شده { چنانچه نحوست ایام را بپذیریم } با صدقه دادن نحسی برطرف خواهد شد ، ( ان شاء الله ) . همچنین سفارش شده صدقه  در ابتدای روز داده شود که در این صورت خدای متعال نحسی آن روز را از او دفع خواهد کرد . هرگاه در بین سفر احساس دلهره در شما دست داد مجدداً صدقه بدهید و با توکل به خدای متعال به سفرتان ادامه دهید . در بین سفر هم در حد امکان صدقه بده  .

ß تذکر : صدقه ای که روزانه میدهید چون به عنوان عمل مستحبی روزانه انجام میشود ، در صورتیکه در آن روز آماده سفر شده اید صدقه ای جداگانه به نیت خصوص سفر پرداخت نمایید .

2-   در هنگام سوار شدن بر مرکب (( بسم الله الرحمن الرحیم )) بگویید . گفتن هفت مرتبه سبحان الله ، هفت مرتبه الحمدلله و هفت مرتبه لا اله الا الله در هنگام سوار شدن . هر گاه به پلی رسیدی ، (( بسم الله )) بگو و از روی آن گذر کن .

3-   قبل از حرکت غسل کن و اهل و عیال خود را جمع کن و دو رکعت نماز بخوان و از خدای متعال خیر خود و خانواده ات را بخواه و سپس آیه الکرسی بخوان و حمد و ثنای خدای متعال را بجای آور و بر محمد وآلش صلوات بفرست .

4-   خواندن آیه الکرسی ، سوره های حمد ، قدر ، توحید ، فلق و ناس و همچنین گفتن ذکر تسبیحات حضرت فاطمه زهرا  šسلام الله علیها › با این توضیحات : هنگام سفر ، قبل از حرکت بر درب خانه ات رو به مسیری که میروی بایست و ذکر تسبیحات حضرت فاطمه زهرا  šسلام الله علیها › را بگو و سوره حمد و آیه الکرسی را از سه جانب (پیش رو ، ‌سمت راست و سمت چپ) بخوان . همچنین قبل از حرکت یازده مرتبه سوره توحید و یک مرتبه سوه قدر ، فلق و ناس را بخوان . خواندن سوره قدر در هنگام سوار شدن بر مرکب { به طور کلی خواندن  سوره قدر به هنگام سفر و همچنین هنگام خروج از منزل  سفارش شده است }‌ . خواندن سوره توحید به این کیفیت هم وارد شده که قبل از حرکت سه مرتبه طرف پیش رو ، سه مرتبه به طرف پشت سر ، سه مرتبه به سمت راست و سه مرتبه به سمت چپ و یک مرتبه سرت را به سمت آسمان بگیر و بخوان و یک مرتبه هم سرت را به پایین بگیر و بخوان .  خواندن آیه الکرسی و گفتن تسبیح حضرت فاطمه زهرا   šسلام الله علیها›  قبل از خواب در سفر (هرشب).

5-   به هنگام خروج از خانه { چه در سفر و چه در حضر } این دعا را بخوان (( بسم الله آمنت بالله توکلت علی الله ماشاء الله لاحول و لا قوه الا بالله ))

6-   هنگامی که به سوی بلندی و سربالایی میروی ذکر (( الله اکبر )) و (( لا اله الا الله )) را بگو و آنگاه که به سوی سراشیبی و سرازیری میروی ذکر (( سبحان الله )) را بگو .

7-   در طول سفر از  خدای متعال بخواه که خود و همراهانت را حفظ کند و همچنین سلامتی خود و سالم ماندن آنچه از وسایل به  همراه خود داری را از خدای متعال بخواه . (این دعا سبب میشود علاوه بر اینکه خود شخص سالم و محفوظ بماند آنچه همراه اوست هم سالم و محفوظ بماند. )

8-     هر گاه وقت نماز فرا رسید به خاطر هیچ چیز آن را به تأخیر مینداز و نماز را در اول وقت به جماعت بخوان حتی در سخت ترین شرایط .

9-     تا میتوانی در حال سواره از کتاب خدا ( قرآن ) قرائت کن و تا میتوانی تسبیح خدا گوی و در حال فراغت دعا کن .

10- در جایی که برای استراحت می ایستی دو رکعت نماز بخوان و در هنگام حرکت از آن مکان هم دو رکعت نماز بخوان و با آن زمینی که در آن بودی خداحافظی کن و بر آن و ساکنان آن سلام کن { به طور کلی یکی از سفارشات در سفر آن است که زیاد نماز بخوانی }

11-  به همراه داشتن قدری از تربت امام حسین  šعلیه السلام›  

12-  به همراه داشتن و یا در دست داشتن انگشتر عقیق و‌ فیروزه ، خصوصاً عقیق زرد خیلی سفارش شده .

13-  به همراه داشتن وسیله ای برای جهت یابی قبله

14-  به همراه داشتن وسایل دفاعی ( بستگی به نوع سفر و منطقه سفر از جهت امنیت و یا عدم امنیت دارد. )

15- به همراه داشتن لوازم ضروری مانند : خیمه (چادر ) ،  نخ و سوزن ،‌ مسواک ، طناب ، دارو و .... ( به طور کلی لوازم و وسائل شخصی و بهداشتی )

16-   نفقه و زاد و توشه خود را حفظ کن و در جای محکم و مطمئن بگذار.

17-  در سفرهای طولانی که با پیاده روی صورت میگیرد برای اینکه کمتر خسته شوی ، کمر و شکم خود را ببند . (‌مثلاً با پارچه یا شال )‌

18-  سعی کن تنهایی به سفر نروی و حداقل یک همراه داشته باشی . ( در روایات از تنهایی به سفر رفتن نهی شده است . )

19-  در سفرهای گروهی ، یک نفر مسئول گروه باشد . ( البته ممکن است بر اساس نیاز ، مسئولیت بر عهده چند نفر باشد . )‌

20- در سفرهای گروهی ،‌هزینه خو د را در میان ( ‌وسط ) بگذارید . { این کار باعث گوارا شدن سفر میشود و از نظر اخلاقی هم بهتر است و بر هیچکدام هم اجحاف نمیشود و همه به طور مساوی در خرج کردن شریکند .}

21-  از کسی که سنش بیشتر است حرف شنوی داشته باش و به او احترام کن  .

22-  در سفرهای گروهی ، ‌با هم در انجام کارها مشورت کنید .

23- در سفر برای خود در بین گروه امتیاز قائل نشوید و با هم همکاری و تقسیم کار داشته باشید. { آنکه در سفر به دیگران خدمت میکند آقا و سرور گروه است . }‌

24-  اگر همسفران از تو چیزی خواستند تا حد امکان به آنها جواب مثبت بده.

25-  از توشه خود به همسفران ببخش و سخاوتمند باش . ( کسری لوازم آنها را جبران کن . )

26-  بر همسفرانت بسیار لبخند بزن و تبسم نما .

27-  در هر کار خیر به جز در گناه با رفقایت همراهی کن .

28-  شوخی کردن با همسفران ( در غیر موردی که موجب خشم خدای متعال میشود ، یعنی شوخی نباید به معصیت خدای متعال ختم شود . )

29- با اخلاق خوب با همراهانت رفتار کن ( سفر وسیله سنجش اخلاق مردم است . یکی از خوبیهای سفر های گروهی با دوستان اینست که میتوان به اخلاق و روحیه طرف مقابل پی برد . )

30-  انسان نباید به سفری برود که میترسد در آن سفر به دین و نمازش لطمه وارد شود .

31- با هم شأن خود سفر کنید (شأن معنوی و مادی ) : سفارش شده در سفر با همسانان خود از نظر مالی سفر کنید ؛ زیرا سفر کردن انسان فقیر با پولدار و غنی و هزینه کردن او برای انسان فقیر  چه بسا موجب ذلت و خواری انسان شود . اگر شما وضع مالی خوبی دارید و گشاده دستی کنید چه بسا آنها از روی ناچاری گشاده دستی کنند که اجحاف به آنان است و اگر خودداری کنند و توان این هزینه ای که شما کرده اید را نداشته باشند ، موجب سرشکستگی آنها میشود و خجلت زده میشوند از آن جهت که از نظر مالی توان این خرج و هزینه ای که شما کرده اید را ندارند . تا آنجایی که امکان دارد همسفران باید هم عقیده و هم فکر باشند ؛ زیرا اختلاف عقیدتی و دینی در سفرهای گروهی چه بسا مشکل آفرین باشد با کسی سفر کنید که زینت بخش شما باشد نه آنکه سبب آبروریزی شما شود . هرگز با کسی که برای شما فضیلتی قائل نیست سفر نکن . این جور نباشد که احترام یک طرفه باشد و طرف مقابل برای شما ارزشی قائل نباشد و دائماً بی احترامی کند .

 

آداب پس از سـفر

1-     اسرار و رازها و بدی های دوستان و همراهان را پس از بازگشت از سفر برای دیگران بازگو نکن . ( به اصطلاح : شتر دیدی ندیدی )

2-   هر گاه از سفر به سلامت برگشتی و به خانه خود رسیدی قبل از هر کاری اول خود را شستشو نما ، سپس دو رکعت نماز بخوان ( در صورت امکان در مسجد محله ) بعد از نماز به سجده برو و صد مرتبه خدای متعال را شکر گو و سپس صدقه بده و مجدداً به خاطر اینکه به سلامت از سفر برگشتی از خدای متعال سپاسگذاری کن .

3-     در حد توان در هنگام بازگشت از سفر برای خانواده خود هدیه بیاور ولو خیلی ناچیز .

 

وظایف دیگران در حق مسافر

ß مستحب است مسافر را در آغاز سفر بدرقه کنند و در حقش دعای خیر نمایند و از خدای متعال بخواهند که در طول سفر او را محفوظ بدارد و به سلامت بازگرداند .

 

التماس دعا

گردآوری و تنظیم : حجت الاسلام علی چراتیان              3/5/1388

نویسندگان وبلاگ:
کدهای اضافی کاربر :